Úvodní stránka » Zimování

Zimování

K celoročnímu rytmu mnoha obojživelníků a plazů patří zimování. Při nízkých teplotách je snížena jejich látková výměna na minimum. Doba zimování a teplota při něm závisí na prostředí, z kterého daný druh pochází.

Čím blíže rovníku, tím je klima během roku rovnoměrnější. U rovníku je stále dvanáct hodin den a dvanáct hodin noc. Čím větší je pak vzdálenost od rovníku, tím větší jsou tam výkyvy podnebí. Délka dne a délka slunečního svitu a intenzita záření se liší podle ročních období . Plazi a obojživelníci, kteří pocházejí z oblastí, ve kterých je léto i zima, vyhledávají, jakmile se ochladí, vhodné zimoviště a při  zvětšujícím se chladnu upadají do nehybnosti. Zimní klid trvá několik týdnů až měsíců a u mnoha druhů je předpokladem, aby tato zvířata byla schopna se na jaře a v létě rozmnožovat. V oblastech, kde jsou pravidelná období dešťů a sucha, mají zvířata klidovou fázi v období sucha, kdy se zahrabou nebo se stáhnou do doupěte.

Zimoviště

Vlhkost vzduchu a zeminy, teplotu jakož i trvání doby odpočinku byste měli přizpůsobit přirozeným potřebám daného druhu. Toto období mohou se zdraví přečkat pouze dospělí, zdraví jedinci. O březí samičky, mláďata mladší než jeden rok a slabá či nemocná zvířata se starejte dál stejným způsobem jako jindy. Malá terária je nejlepší postavit celá i s jejich obyvateli do adekvátně chladné místnosti. V nejchladnějších zimních měsících  (leden/únor) vystačí nevytopená ložnice. Jednou až dvakrát za měsíc v teráriu mírně roste. Zvířata, která přezimují při středních teplotách nad 8°C, se občas probudí, pomalu a vrávoravě si „dají jedno kolečko“ a dále odpočívají. Živočichové, kteří pijí vodu z misky, musí mít vodu stále k dispozici. Zvířata nekrmte, nemohou potravu strávit. Pravidelně kontrolujte vlhkost vzduchu a substrátu, aniž byste tím zvířata rušili.

 

Obojživelníci

Mnozí z nich přezimují při teplotách 5  až 10°C. Můžete je dát do ledničky v plastové nádobě s větracími otvory, kterou vyložíme zeminou, mechem a listím. Předtím musíte teplotu v teráriu postupně snižovat. Přes terárium ještě položte tenký, vzdušný, ale tmavý kus látky, aby zvířata nebyla rušena dopadajícím světlem. Ještě lepší by bylo kdybyste měli pro zimující zvířata zvláštní ledničku, kde vypnete osvětlení.

 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg