Úvodní stránka » Varan stepní

Varan stepní

(Varanu exanthematicus)

   


 

Třída:

Plazi (Reptilia)

Řád:

Šupinatí (Squamata)

Čeleď:

Varanovití (Varanidae)

Druh:

Varan stepní (Varanu exanthematicus)

Výskyt:

Afrika

Velikost:

Až 150 cm

Rozmnožování:

Až 20 vajec, inkubace 150-165 dnů

Potrava:

Myš, potkan...

 

Varan je pozemní ještěr nemalého vzrůstu. Dorůstá se až 150cm, v zajetí však dosahuje většinou okolo 1m. Žije na savanách ve střední a západní Africe. Jsou to samotáři, samci a samice se vyhledávají jen v době páření, můžeme je však chovat i v párech. Brání se kousáním, má silný stisk a jeho drápy mohou být také účinnou zbraní. V přírodě se živí hmyzem a drobnými obratlovci, jsou výhradně karnivorní.

Terárium pro varany stepní je ideální o velikosti 150x80x80 (délka, výška, hloubka), je vhodné zařídit v teráriu palandy, na které varani rádi lezou. Jako podklad je nutný písek. Do terária umístíme silnou větev a nádobu s vodou. Nádoba nemusí být velká, varani se nekoupou. UVB záření nebo jiné zajištění vitamínu D je nezbytností, varani jsou pouštní ještěři a tráví na slunci celý svůj život, zdravotním potížím se bez zajištění vitamínu D nevyhnete. Pod zdrojem by měla teplota vyšplhat až na 40°C, na nejteplejším místě udržujeme teplotu okolo 29°C, na nejchladnějším místě by měla být teplota okolo 25°C. Na noc zajistíme ochlazení na 18 - 20°C. Mláďata krmíme obden cvrčky, šváby, smýkaným hmyzem, sarančaty, holátky. Holátky doporučuji krmit méně a po takovémto krmení dát větší pauzu do krmení dalšího. Moučnými červy a zophobasi nedoporučuji krmit vůbec. Varani stepní jsou velmi náchylní k obezitě a problémům se zadními končetinami. Je také lepší terárium přisvětlovat zářivkami, varani potřebují dobře osvětlené terárium a na noc vyžadují rosení. Dospělí jedinci zvládnou pozřít i dospělou myš nebo malého potkana.

Varani nejsou příliš lehce ochočitelní, hodně záleží na jedinci. Už ze způsobu života je patrné, že nejsou příliš společenští, ale určitě je to moc krásný ještěr a jeho nespolečenskost vám nahradí úžasná podívaná na něj.

Bližší kontakt s varanem stepním jsem měla pouze u dvou exemplářů, v obou případech se jednalo o dosti zákeřné jedince, u kterých se mi zdálo, že by jim chutnala více má ruka než nabízená potrava. Manipulace s nimi holýma rukama byla prakticky nemožná, vždy jsem musela přes ještěra hodit nějaký hadr a poté ho znehybnit. Potravu je lepší podávat usmrcenou, pokud jde tedy o větší kořist, jako je například myš nebo potkánek, při lovení živé kořisti nadělají varani v teráriu opravdu velký nepořádek a není to pěkná podívaná.

 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg