Úvodní stránka » Užovka červená

Užovka červená                                           

(Elaphe guttata Guttata)

Třída:

Plazi (Reptilia)

Řád:

Šupinatí (Squamata)

Čeleď:

Užovkovití (Colubridae)

Druh:

Užovka červená (Elaphe guttata Guttata)

Výskyt:

Jih a jihovýchod USA

Velikost:

120–180 cm

Hmotnost:

10-30 vajec, inkubace 62-85

Potrava:

Myši

 

Popis: Užovka je cihlově oranžová, černá, hnědá, žlutá, červená - výrazné fleky na těle, spodní část světlá. Štíhlé tělo, hlava oddělená od těla.

Chov: Užovka červená je poměrně nenáročný chovanec, který si rychle zvyká na manipulaci v rukou. V teráriu udržujeme teplotu 22-28 °C s mírným lokálním ohřevem. Užovka červená dospívá dle velikosti ve 2-4 letech. Minimální délka samice užovky při páření by měla být 90 cm. Pro úspěšné páření se osvědčuje zimování při teplotách 12-15 °C (není ovšem podmínkou). Cca 2 měsíce od páření samice snese snůšku vajec, těch je 10-30 dle velikosti a kondice samice. Někteří chovatelé opakují tento koloběh u samic i 2-3x ročně, bohužel se to projevuje na kondici a délce života těchto samic. Vejce přemisťujeme od samice do vlhkého rašeliníku nebo na vermikulit a takto připravené umístíme do inkubátoru. Vejce se inkubují při teplotě 28 °C cca. 62-85 dní. Je možné inkubovat i při pokojové teplotě, nicméně nižší teplota prodlužuje délku inkubace. Neoplozená vejce oddělujeme od ostatních a jejich výskyt je patrný do prvních 14 dnů inkubace. Mláďata se líhnou postupně po proříznutí kožovitého obalu vejce během 2-5 dnů ve velikosti 20-30cm. Po vylíhnutí jsou již samostatná. Vyčkáme do prvního svleku mláďat a předkládáme jednodenní myší holata ke krmení. V případě opětovného odmítání živé potravy přejdeme k nastřiženým holatům a v poslední fázi k násilnému krmení.

V případě dodržení základních podmínek pro chov tohoto hada, je užovka červená ideálním chovancem pro začínající chovatele a teraristy. Rozmnožení tohoto druhu není nikterak složité a v zajetí jsou již desítky generací v několika barevných variantách. Zvláště v USA se vznikem nových barevných odchylek zabývají desítky teraristů a chovatelských stanic. Spousta z těchto mutací je již také dostupná v ČR a proto patří užovka červená bezesporu k nejoblíbenějším mezi našimi chovateli.

Elaphe guttata Guttata

Přírodně zbarvení jedinci. Žluto-šedo-hnědě zbarvená zvířata s červenohnědými skvrnami na hřbetě. Sedla jsou mírně lemována. Za hlavou po bocích těla skvrny přecházejí do proužků. Na hlavě má užovka červená patrnou šipku. Spodní část těla je „kostkovaná" a to od bíločerné do oranžovočernou. Rozptyl ve zbarvení těchto hadů je poměrně velký. Obsahuje černé, bílé i červené pigmenty.

 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg