Úvodní stránka » Tropické terárium

Tropické terárium

Ve vytápěných tropických teráriích chováme zvířata pocházející z tropických deštných pralesů nebo pobřežních oblastí s vlahým podnebím jako jsou například felzumy zlatoocasé a zvířata z polovlhkých oblastí jako například felzumy madagaskarské. Tropické terárium však není prostě jen vlhké nebo úplně mokré, stejně jako suché terárium není prostě jen suché, ale bývá díky vlhkosti vzduchu a zeminy co nejvíce sladěno s podnebím rodného biotopu daného druhu.

Teplota a vlhkost

Podle původu zvířete by se měla vlhkost vzduchu přes den pohybovat kolem 70 až 80% a v noci vystoupit na 80 až 90%. V tropických teráriích byste měli rosit ráno a večer (tlakové rosící zařízení). Aby se vlhkost ztrácela pomaleji, měly by být větrací otvory menší než u suchého terária – tropické terárium můžete nahoře ještě podle potřeby zakrýt malými skleněnými tabulkami. Večer bývá v domovině zde představených tropických zvířat chladněji jen o několik stupňů.

Dno

Na pokrytí dna je vhodný substrát bez insekticidů (tyto látky jsou pro naše zvířata jedovaté!) promíchaný s akvarijním pískem nebo směs rašeliny a písku. Sama rašelina nedokáže dostatečně udržet vlhkost. Zem musíte udržovat sypkou a lehce vlhkou – ne však mokrou. Díky mírnému zahřívání dna se bude stále odpařovat trochu vlhkosti, což prospěje vlhkosti vzduchu. Výška substrátu se řídí tím, zda v něm budou zvířata hrabat a klást do něj vajíčka a jestli do něj chcete zasadit nějaké rostliny.

Větve na šplhání

Větve na šplhání a ležení by neměly být hladké. Na hrubém povrchu se mohou zvířata, jež používají ke šplhání drápky lépe udržet. Pro gekony ( na prstech mají zvláštní příchytné šupiny, drápky a chloupky) se při zařizování s oblibou používají kromě větví,  jež mohou mít hladkou kůru i bambusové tyče.

Úkryty

Kusy kořenů a bambusové kůry nabízejí na zemi možnost úkrytu a plochu na lezení. Korkové trubky zvířata s oblibou používají jako jeskyňky ve větvoví nebo na zemi. Korek je lehký a také velmi odolný vůči vlhkosti.

Zadní a postranní stěny terária

Zvířata se cítí bezpečněji, když zadní a postranní stěny jejich obydlí nejsou průhledné, ale jsou zakryté. Anolisové a gekoni tak získají další prostor na běhání a nová místa pohybu. Kromě toho lze tyto stěny zazelenit rostlinami, po kterých mohou zvířata šplhat. Korkové desky použité v teráriích smějí být pouze lisované, z lepených dochází k dlouhodobému odpařování, což zvířatům vadí. Na obložení stěn terária je nejvhodnější použít naše povrchové úpravy, díky kterým se terárium stane věrnější, pro zvíře pohodlnější a bezpečnější. Používáme pouze materiály, které nejsou škodlivé zdraví lidem a také zvířatům. Zvířata mohou mít v pozadí umístěny různé průlezy, jeskyňky. Nabízíme pochopitelně zabudovaná jezírkaotvory na umístění rostlin a umíme také do pozadí zakomponovat topný kámen, díky kterému bude mít zvíře přirozený prostor pro ohřev.

POZOR Plíseň, která se zpočátku vytvoří v zemině, musíte odstranit. Časem se v zemi vytvoří takové mikroklima, jež bude působit proti tvorbě plísní. Zem můžete později na některých místech pokrýt (předem spařeným) podzimním listím z buku lesního nebo olše. Bude to vypadat přirozeně a vytvoříte tak další možnost úkrytu.

 

 Chameleon jemenský

(Chamaeleo calyptratus)

  


 

 

  • Rozšíření: Jemen, Saudská Arábie

  • Velikost: Samci do 45 cm, samice 30 cm (bez ocasu).

  • Reprodukce: Snáší až 60 vajec v jedné snůšce nekolikrát do roka. Inkubace při 27°C trvá cca 180 dní

  • Vlhkost: 60–90%

  • Statut ochrany: CITES II., EU příloha B

  • Délka života: Okolo 7 let

  • Teplota: 25–28°C přes den, lokálně až 40°C. Noční pokles na pokojovou teplotu

Chameleon jemenský je velmi zajímavý plaz původem z oblastí Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie. V přírodě se vyskytuje na suchých a křovinatých místech a většinu času tráví ve větvích. Zaujme především svým uměním měnit barvy, jedinečným zrakem a dlouhým lepkavým jazykem.

Změna barev u chameleona je zapříčiněna jak snahou splynout s okolím, tak i jeho pocity Přestože se může zdát, že se zvíře dokáže zbarvit do kterékoliv barvy, není tomu tak. Každý jedinec má pevně určené spektrum barev.

Samička dorůstá délky okolo 30 cm, sameček výjimečně až 60 cm. Chameleon je silně teritoriální samotář a nesnese žádnou konkurenci.

Chameleon jemenský vyžaduje takové prostředí, které bude odpovídat jeho přirozeným podmínkám – chovatel musí zajistit odpovídající vlhkost, mlžení, dostatek tekutin a potřebné vybavení do terária.

Jako potrava poslouží široká škála hmyzu. Dospělí jedinci čas od času nepohrdnou ani menšími hlodavci.

Pro chov se obecně doporučuje spíše sameček – dožívá se více let a mnohem lépe zvládá stres.

Chameleon jemenský je dokonalý lovec. Potravu – hmyz – dokáže spatřit i na dva kilometry a každé oko zvládne v jednom okamžiku vytáčet na jiné cíle. Jakmile zaostří na vhodnou kořist, vystřelí svůj lepkavý jazyk.


 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg