Úvodní stránka » Suché terárium

Suché terárium

Ve vytápěném, suchém teráriu žijí zvířata pocházející z pouště a z oblastí podobných pouštím, jako jsou suché stepi a suché lesy. Teploty stoupají v přírodě tam, kde žijí např. agamy nezřídka až na 45 až 50°C. Zvířata tu však mají možnost uniknout do chladnějšího stínu.

 

Teplota a vlhkost vzduchu

V pouštích a suchých stepích jsou teploty ve dne vysoké, sluneční záření je intenzivní a vlhkost vzduchu nízká. Správné hodnoty vlhkosti vzduchu v teráriu  se většinou pohybují mezi 30-40%. V noci by pak měly hodnoty vlhkosti vzduchu vystoupit na 80%. Toto docílíte.  Když budete večer ihned po vypnutí topení a osvětlení rosit (tlakové rosící zařízení). Ráno, jednu až dvě hodiny po zapnutí  musí výt vlhkost odpařena (topný kámen). Proto je v suchém teráriu mimořádně nutné větrání. Nutné jsou na teráriu dva (již zmíněné) větrací otvory, přičemž otvor v horní stěně nesmí být příliš úzký. Vytápění a osvětlení by měla být v provozu denně 12-14 hodin, večer pak vše vypněte, abyste docílili chladnějších nočních teplot. V pouštích žije velmi mnoho druhů živočichů aktivních v noci, kteří tráví horký den v chladnějších, vlhkých úkrytech, například v doupatech, jež si zvířata sama vyhrabou. Rozdíl denních a nočních teplot bývá v těchto oblastech nejmarkantnější. Často se noční teploty pohybují kolem pouhých 18°C nebo jsou ještě nižší.

Zařízení suchého terária

Živočichové žijící na zemi potřebují vysokou vrstvu akvarijního nebo terarijního písku s oválnými zrny, do kterého by se mohly zahrabat.

Stavební písek a písek používaný na hřištích může mít ostré hrany a způsobit zvířeti poranění kůže. Aby bylo možné udržet spodní vrstvu písku vlhkou a horní vrstvu suchou, musí být terárium dostatečně velké a mít dno hluboko, což díky nám není možné už jen v zoologických zahradách, ale i ve Vašem teráriu.

Doupě, které si živočich vyhrabe ve směsi písku a zeminy, je stabilnější a tak rychle se nesesype.

Ploché kameny můžete navrstvit na tebe tak, že vzniknou meziprostory, jež mohou zvířata používat jako úkryty. Stavby z kamenů je třeba umístit pevně na dno terária, dříve, než ho naplníte podkladem. Kameny můžete spojit akvarijní maltou nebo silikonovým lepidlem. Vhodný je pískovec, protože má hrubý povrch a zvířata se na něm mohou při šplhání snadno udržet.

V suchém teráriu můžete samozřejmě použít i kořeny, kůry, větve nebo korkové trubky. Snáze se s nimi manipuluje než se složitou stavbou z kamenů.  Živočichům obývajícím skály byste měli ovšem dopřát kameny s hrubým povrchem, aby si zvířata mohla při šplhání obrušovat drápky. Vhodné materiály jsou pískovec, lomové kameny a hrubá břidlice. Pozorně si prohlédněte terária v zoologických zahradách. Často tam bývají uměle vytvořená skaliska. V menším měřítku si je můžete nechat vyrobit u nás tím docítíte přirozeného prostředí pro Vaše zvíře, které splňuje jak možnost broušení drápků, tak i velký prostor pro pohyb a možnost úkrytu.

POZOR Suché terárium potřebuje dobrou ventilaci, ne však průvan! Zvířata aktivní ve dne, která pocházejí z pouštních oblastí, potřebují velmi mnoho světla s barevným spektrem podobným slunečnímu záření.  Osázení rostlinami např. tchýniným jazykem nebo robustnějšími sukulentními rostlinami je možné. Dostatek světla je samozřejmě nutné dodržet i pro takto vybavené terárium. Rostliny je nejlepší vysadit do hliněných květináčů a poté je zapustit na nevytápěných místech do původního podkladu. Na zeminu dejte větší oblázky.

 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg