Úvodní stránka » Krajta královská

Krajta královská

(Python regius)

 


 

Třída:

Plazi (Reptilia)

Řád:

Šupinatí (Squamata)

Čeleď:

Krajtovití (Pythonidae)

Druh:

Krajta královská (Python regius)

Výskyt:

Západní a střední Afrika

Velikost:

až 170 cm

Hmotnost:

6-14 vajec

Rozmnožování:

kolem 70 dnů

Potrava:

savci, obratlovci

Orientační cena: 

mláďata 1200-1500Kč, starší krajty jsou dražší

 

Tento druh krajty je u teraristů oblíbený především pro svoji klidnost, relativně malou velikost a krásné zbarvení, i když u nich bývají často problémy s příjímáním krmiva. Mláďata se při vyrušení stáčejí do pevné koule(odtud anglický název ,,ball python - míčová krajta"). Toto obranné chování v dospělosti zcela vymizí. Krajta královská dorůstá vzácně až 170cm, běžně však kolem 120-140cm. Samci jsou menší než samice. Je tedy poměrně malá oproti ostatním krajtám, které mohou dorůst až 8m. Krajtu královskou chováme v teráriu 80x40x60cm(pro jedince) nebo 100x50x80cm(pro pár). Terárium by mělo být sušší, protože krajta královská pochází ze savanových lesů střední Afriky a pobřeží slonoviny, ve starší literatuře se často mylně uvádí, že krajty královské pocházejí z deštných lesů. Zejména z pobřeží slonoviny se také každoročně stovky těchto hadů dovážejí do Evropy za účelem prodeje. V žádném případě si nepořizujte krajtu pocházející z odchytu! Nejenže bývají podvyživené a zamořené parazity, ale ještě podpoříte ničení již tak dost zničené Afriky! Průměrná délka života odchycených hadů nepřesahuje několik měsíců. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 28-30°C, pod lampami až 40°C, samozřejmě s nezbytným chladnějším koutkem, kde by se teplota měla pohybovat kolem 25°C. V teráriu by neměly chybět nějaké úkryty-duté kmínky, kusy kůry, akvarijní kořeny a květináče. V literatuře se většinou píše, že krajty královské jsou výrazně terestričtí hadi, přesto nezapomeňte na nějakou větev po které by had mohl šplhat. Dále pak nesmí chybět nádrž na vodu, ačkoliv se krajta královská koupe jen zřídka, hodně pije.

Můžeme vysadit rostliny s tvrdými listy jako například zelenec(pavouk), scindapsus aureus(potos), philodendron a některé další. Mláďata krmíme zprvu myšími holátky ve věku asi 1měsíce skákavkami a potkaními holátky, poté vzrostlými myšmi a dospělé krmíme mladými potkany. Pochoutkou jsou pro ně krysy malé(mastomys chouccha), které jsou větší než normální myši a také kousavější, takže je dobré celý průběh krmení úzkostlivě sledovat. Dále pak představují nebezpečí potkani, protože jsou velmi agresivní. Pokud chceme pokousání zabránit, potkana úderem paličky do hlavy omráčíme, a rychle ho musíme, než se probere, předhodit krajtě. Když se probere, je už pozdě. Holátka nepředstavují pro hada žádné nebezpečí. U krajt od dvou let věku se vyskytují pravidelné zimní pauzy v příjímání krmiva, trvající až 6měsíců. Mladé hady krmíme zprvu jednou týdně, poté jednou za 10dní, později jednou za 14 dní a dospělé hady krmíme jednou za měsíc. Pohlavně dozrávají kolem 3 let věku, stejně jako u ostatních hadů zde rozhoduje spíše velikost nežli věk. Někteří chovatelé hady úmyslně překrmují aby rychleji vyrostli a byli dříve schopni rozmnožování, je to však nezdravé a zejména hlava je pak proporciálně menší. K rozmnožování je třeba období dešťů, tj. nižší teplota a vyšší vlhkost. K páření dochází v únoru až březnu. Během asi 1,5 měsíce po spáření samice naklade vejce. Vajec bývá 6-10. Po nakladení se kolem nich samice obtočí a zvláštními záchvěvy svalů je zahřívá. Uvnitř tohoto živého inkubátoru může být teplota až o 7°C vyšší než je teplota okolního prostředí. Samice po dobu hlídání vajec nežere, což trvá až do vylíhnutí mláďat přibližně 2 měsíce.

Mláďata krajty královské vylíhnutá pod matkou jsou zdravější a vitálnější, ale protože v teráriu jen těžko docílíme takové vlhkosti aby se vajíčka vylíhla, raději je odebereme a vložíme do inkubátoru. Samice je při hlídání vajec agresivnější než jindy, musíme si tedy počkat až je samice každý den na chvíli opustí aby se napila. Na závěr mohu říci, že je tato krajta při splnění základních podmínek velmi nenáročná, a pro její malou velikost a klidnost ji můžu doporučit každému, kdo si vždy přál velkého škrtiče, ale neměl místo například na hroznýše královského.

Dožívá se až 30-ti let.

 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg