Úvodní stránka » Rady chovatelům

 

Při výběru vhodného vybavení terária je zapotřebí znát přírodní podmínky daného zvířete. V této sekci naleznete základní informace o některých terarijních zvířatech, díky kterým pro Vás bude výběr terária snadnější.

 

        Na co si dát pozor při výběru terária???

 

 • Základem je určit si ideální místo, kde bude Vaše terárium umístěno. Všechna zvířata ocení denní světlo, pokud tuto možnost nemáte, dá se nahradit vhodným UVA/UVB osvětlením. To ale neprochází sklem, takže UV zářivku je třeba nainstalovat dovnitř terária a nejlépe do 20 cm nad oblíbené odpočinkové místo chovaného zvířete, protože se vzrůstající vzdáleností klesá účinnost záření.

 

 • Nejvíce náročné na intenzitu osvětlení jsou pouštní druhy a druhy žijící v korunách stromů. Pro tyto druhy nemůže být umělého světla nikdy dost.

 

 • Naproti tomu nejméně náročné na intenzitu světla jsou druhy noční, ty nepotřebují UV zářivky. Potřebují ale jasně odlišit noc a den, takže alespoň trochu světla ve dne potřebují, navíc osvětlené terárium vypadá lépe a pokud jsou v teráriu rostliny, bez světla se neobejdou.

 

 • Důležitá je nejen intenzita osvětlení, ale i jeho délka. Délku dne volíme podle toho, z jaké zeměpisné šířky chovaný druh pochází. U druhů žijících kolem rovníku, což je většina terarijních zvířat, svítíme celoročně 12 hodin denně. U druhů z vyšších zeměpisných šířek měníme délku dne podle roční doby. Nezbytným vybavením teraristy tedy budou spínací hodiny.

 

 • Důležitý je zajisté dostatečný prostor, při jehož volbě byste neměli  opomenou, že zvíře může ještě růst. Zvířatům žijícím pozemním způsobem života bude vyhovovat terárium orientované na délku, naproti tomu zvířatům žijícím na stromech nebo na skalních stěnách pak terárium orientované na výšku.

 

 • Obecně platí, že nejdelší strana terária pro ještěry by měla být alespoň 6ti až 8mi násobkem délky jejich těla v dospělosti (měřeno bez ocasu). Nejdelší stěna terária pro hady by měla být tak dlouhá, jako had.

 

 • Teplota - zvířatům v teráriu musíme zajistit vhodnou teplotu, která ale nesmí být na všech místech stejná, musíme v teráriu vytvořit tzv. teplotní gradient, aby si zvíře mohlo vybrat, jaká teplota mu právě teď vyhovuje, aby se mohlo v jednom koutě vyhřát a v druhém ochladit. V jednom rohu terária v jeho horní části připravíme odpočinkové vyhřívací místo pod vyhřívací lampou (např. žárovka v zavěšeném květináči). Příkon žárovky je třeba přizpůsobit velikosti terária. Aby se terárium nepřehřívalo, vyhřívací lampu zapojíme přes termostat, jehož čidlo umístíme do opačného kouta terária asi do jedné třetiny výšky ode dna a na termostatu nastavíme optimální teplotu prostředí. Je výhodné zapojit ještě druhý termostat, který bude hlídat maximální kritickou teplotu, jejíž překročení by mohlo být pro zvířata smrtelné, a který např. v době letních veder vypne i veškeré osvětlení.

 

 • Nočním zvířatům nainstalujeme na vyhřívací místo ještě navíc topný kámen, který můžeme nechat hřát i část noci (simulace naakumulovaného tepla ve skále).

 

 • Substrát volíme podle biotopu v přírodě. Písek pro pouštní zvířata, pro obyvatele vlhkých tropů nějaký substrát, který dobře váže vodu.

 

 • Rostliny sice nejsou nezbytné, ale velmi umocní celkový estetický dojem z terária a obyvatelům vlhkých tropických biotopů i zajistí potřebnou vysokou vlhkost vzduchu.

 

Prostudujte si ideální podmínky pro chov Vašeho zvířete. Podle toho, kde se zvíře vyskytuje ve volné přírodě vyberte mezi  těmito variantami                          

                                                                                     tropické vlhké terárium 

                                                                                     tropické suché terárium

                                                                                     terárium mírného pásma

                                                                                     subtropické suché terárium

                                                                                     subtropické vlhké terárium

                                                                                     pouštní terárium

                                                                                     paludárium

 

 • Zvířata žijící aktivně a ve výškách by měla mít v teráriu velké množství  převisů, říms, jeskyněk, ploch pro lození. Podle ideálních podmínek pro chov můžete zvolit  mezi těmito variantami pozadí

                                                                                      mírně členité

                                                                                      středně členité 

                                                                                      velmi členité

 

              Každou z těchto variant je možno vyrobit s těmito povrchovými úpravami

                                                                                       hladká

                                                                                       jemně pískovaná

                                                                                       hrubě pískovaná

 

              a zvolit ze 7 barevných odstínů. Na závěr je možno povrch upravit nezávadným

              voděodolným nátěrem.

 

 • Pro pohodlí Vás i Vašeho zvířete si můžete k teráriu zvolit doplňky, které zajistí správný provoz terária. Termo-hydrostat, termostat, teploměry, vlhkoměry, stmívač osvětlení, elektrický ventilátor, digitální spínací hodiny, rosící zařízení apod. tyto naleznete v hlavním menu – technika pro terárium včetně podrobnějšího popisu.

 

 • Nakonec můžete terárium doplnit větvemi, rostlinami, vodopádem, jezírkem, miskami na vodu a potravu aj., které Vám můžeme dodat společně s teráriem.

 

Vybrat a objednat si u nás tedy můžete kompletně vybavené terárium, které stačí zapojit do sítě a je připraveno k plnému provozu. V případě, že si při výběru terária nebudete jisti, neváhejte nás kontaktovat pomocí kontaktního formuláře nebo emailem, rádi Vám poradíme.

 

 

 

 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg