Úvodní stránka » Hroznýš královský

Hroznýš královský

(Boa constrictor)

 


 

Třída:

Plazi (Reptilia)

Řád:

Šupinatí (Squamata)

Čeleď:

Hroznýšovití (Boidae)

Druh:

Hroznýš královský (Boa constrictor)

Výskyt:

Střední a Jižní Amerika

Velikost:

až 3,5m

Hmotnost:

až 50kg

Rozmnožování:

15-60 mláďat, gravidita 120-200dnů

Potrava:

myši, potkani, morčata, kuřata, králíci

Orientační cena: 

kolem 1000Kč mládě,albíni kolem 13000Kč

 

Hroznýš královský patří mezi nejoblíbenější terarijní chovance, dorůstá délky od 1,2m do 3,5m podle poddruhu. Většina u nás chovaných hroznýšů jsou kříženci různých poddruhů a lokalit, délka u nich většinou bývá kolem 2m. Hroznýš královský je rozšířen ve Střední a Jižní Americe od Jižního Mexika až po severní Argentinu. Byl zavlečen i na některé ostrovy v Karibiku. Obývá nejrůznější biotopy (suché lesy, deštné pralesy, močály).

Jako potravu předkládáme myši, potkany, morčata, králíky, kuřata atd.. Kříženci většinou přijímají potravu bez problémů, narozdíl od některých čistých poddruhů.

Terárium pro hroznýše královského by mělo být 150x80x60 (pro některé malé poddruhy postačí menší, pro velké zase trochu větší). Denní teplota by se měla pohybovat v rozmezí 25-30°C, pod zdrojem i 35°C, noční postačí pokojová kolem 22°C. Nesmí chybět miska s vodou nebo bazén, ve kterém se hroznýši rádi koupou, větev nebo nějaká police. Jako podklad se dá použít rašelina, lignocel, štěpky, hobliny, noviny (každý má své výhody a nevýhody, takže je na každém pro co se rozhodne).

K páření v teráriích dochází u hroznýše královského už na podzim, od září do listopadu, nebo na jaře. Vždy je lepší držet chovný pár (skupinu) odděleně a dávat k sobě jen na páření. Délka gravidity je různá, od 120 do 200 dnů (při nevhodných podmínkách i déle). Samice posledních několik týdnů před vrhem přestává žrát. Mláďat po narození měří kolem 40 cm a bývá jich 15-60. S krmením obvykle nejsou problémy. Mláďata krmíme jednou za 5-7 dní, postupně jak hroznýši rostou dobu prodlužujeme. V dospělosti stačí jednou za  3-4 týdny. Hroznýš královský dosahuje dospělosti v délce 180cm u samic a 150cm u samců (podle poddruhu) a věku 2,5-4 let.

Jediný z poddruhů, který je zahrnut v CITES I je Boa constrictor occidentalis z Argentiny, jedná se o největší a poněkud kousavější poddruh.

V dnešní době se hroznýš královský stále více objevuje v různých barevných a kresebných mutacích, od dnes už "běžných" albino hroznýšů přes  salmony, sunglowy, až třeba po super jungle coral albino.


 

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg