Úvodní stránka » Felzuma madagaskarská

Felsuma madagaskarská

(Phelsuma madagascariensis)

 


 

 

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Gekonovití (Gekkonidae)
Druh: Felsuma madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)
Výskyt: Východ a sever Madagaskaru
Velikost: Kolem 30 cm
Rozmnožování: 2 vejce. Inkubace 60-80 dnů
Potrava: Cvrčci, měkké ovoce

 

Tato krásná ještěrka, jasně zelené barvy s oranžovými až červenými skvrnami od hlavy až k ocasu, je velmi oblíbeným chovancem v teráriích. Dorůstá okolo 30cm a obývá východ a sever Madagaskaru, kde je nejčastěji nalezneme v listnaté části porostu na hladkých kmenech stromů, ale často bývá i návštěvnicí v domech tamních obyvatel. Žijí většinou v párech nebo ve skupinách s jedním samcem a vícero samicemi. Mají "svůj" strom , na kterém žijí celý život. Samec je větší než samice a bývá i pestřeji zbarvený. V přírodě se živí hmyzem, pavouky, přezrálým měkkým ovocem a nektarem z květů. Obranou je jim hbitý útěk, v horším případě, kdy není jiného východiska, pouštějí ocas, který jim opět naroste. Znovu narostlý regenerát už pustit nemohou. Po puštění se ocas ještě chvíli mrská, slouží tak k odlákání predátora od felsumy samotné. Regenerát je lehce poznat, většinou je patrná rýha, odkud narostl a nemívá už stejné zabarvení jako zbytek těla.

Felsumy chováme v páru, velikost terária ideálních rozměrů je 40x80x40 (délka, výška, hloubka), je situované tedy do výšky. Jako substrát použijeme buď čistou rašelinu nebo rašelinu smíchanou s pískem, kde procento rašeliny je vyšší než procento písku. Nutností je dostatek hladkých větví nebo bambusových tyčí a zeleně. Nádoba na vodu není nutná, felsumy slízávají kapky vody z listů a větví. Felsumy mají na končetinách (prstících) přísavky, které jim umožňují i pohyb po skle. Teplota pod zdrojem by měla dosahovat 35°C a v teráriu okolo 25°C, na noc by neměla klesnout pod 20°C. Je důležité felsumám rosit alespoň dvakrát denně, kdy dbáme, aby se v teráriu držela vlhkost okolo 60% - 80%. Felsumy krmíme jak hmyzem (cvrčci), tak i měkkým ovocem, přesnídávkou, medem smíchaným s vodou a je nezbytné přidávat hlavně na cvrčky dostatek vitamínů. U falsum platí dvojnásob, že čím bohatší stravou krmíme krmný hmyz, tím lépe se mají zvířata, pro které je hmyz určen. Nešetřete tedy na cvrčcích, vyplatí se vám to na vzhledu a kondici felsum. Felsumy jsou náchylné k obezitě, krmte hmyzem mláďata tak 3x týdně, dospělce 1x - 2x týdně. Každý den musí mít k dispozici, v malé nízké misce, měkké ovoce (banán, hroznové víno, nektarinky, švestky, třešně...) nebo přesnídávku nebo med. Pavouci, které chytneme venku, jsou velmi bohatí na výživné látky a jsou pro felsumy přirozenou potravou. U nás se ani nemusíte bát jedovatých druhů, které by mohli vašim chovancům ublížit.

Chov felsum je jedním z nejkrásnějších odvětví teraristiky. Nejen, že jsou felsumy sami od sebe krásné a zajímavé, ale jsou zřídkakdy plaché a nechají se bez problémů krmit z ruky. Nejsou však na mazlení, dotyky rukou moc dobře nesnášejí, ale i vzhled terária může v bytě působit velice esteticky a na údržbu není z nejnáročnějších. Jen se musíte smířit s faktem, že vám budou felsumky kálet na sklo a vy ho budete muset leštit.  

VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg