Úvodní stránka » Agama vousatá

Agama vousatá

(Pogona Vitticeps)

 


 

      

                                                                                                                        

Třída:

Plazi (Reptilia)

Řád:

Šupinatí (Squamata)

Čeleď:

Agamovití (Agamidae)

Druh:

Agama vousatá (Pogona Vitticeps)

Výskyt:

Pouště, polopouště Austrálie

Velikost:

40-60cm

Rozmnožování:

10-20 vajíček, inkubace 60-70 dnů

Potrava:

Převládá živočišná složka

 

Terárium zařizujeme jako pouštní. Jako substrát v teráriu je vhodný terarijní písek a dekorační kameny, případně kořeny. Nesmí chybět miska na vodu. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C. Pod zdrojem tepla i 40 - 50 °C.

Agama vousatá dosahuje pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech, ale není vhodné je pářit častěji než 1 - 2x do roka. Agamy není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je to vhodné. Na podzim snižujeme délku svícení až na cca. 7 hodin a teploty v teráriu k 17 stupňům. Agama vousatá bude přijímat méně potravy a bude línější. Zimní klid by měl být dlouhý cca. 8 týdnů. Po této době začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu. Nezimujte viditelně slabé jedince, nebo jedince jakkoliv poškozené. I po dobu zimního odpočinku je agama vousatá aktivní, proto je potřeba aby měla stále k dispozici čerstvou vodu a případně rostlinnou stravu.

Samci agam vousatých jsou mohutnější s mohutnější hlavou, ovšem rozpoznání pohlaví je velice problematické a vyžaduje praxi.

Potrava se skládá ze 70% z živočišného původu a zbytek z rostlinného a to zejména u mladých agam. Občas můžeme podat červa, švába, u větších zvířat i myší, nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky přijímá agama vousatá čínské zelí, pampelišky, okurky, rajčata a podobně. Stravu je vhodné občas obohatit přípravkem Roboran H. Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam.
Pokud již jednu agamu máme a rozhodneme se pro druhou ve stejném teráriu, měly by být přibližně stejné velikosti, protože jsou kanibalické vůči menším jedincům stejného druhu. Případně je potřeba je chovat odděleně, než dorostou přibližně stejné velikosti.

Agama vousatá žije cca 10 - 15 let, ale jsou to zábavní a klidní společníci, kteří si dobře zvyknou na lidský kontakt a stanou se tak rychle domácími miláčky.


Při nákupu na burzách se často můžeme setkat se špatným zdravotním stavem agam, případně poškození v podobě regenerátů ocasů a podobně. Lépe je nákup ve specializované prodejně, nebo od známého chovatele.Veterinární problémy


Vhodná péče o chovaná zvířata  je základní zdravotní prevencí, abychom eliminovali veterinární problémy na minimum. Samozřejmě nemůžeme zabránit všem možným komplikacím.

Budeme se držet dělení na těchto pět oblastí: poranění, infekční onemocnění, parazité, fyziologické poruchy a nevhodná péče.

 

Poranění:

Může k němu dojít při střetu s jinými jedinci, nejčastěji při obhajobě teritoria mezi samci, nebo při páření, souboji o potravu a podobně. Další možností je nešťastná náhoda při manipulaci v teráriu, spojená s případným útěkem nebo pokusem o útěk z nádrže a následným zraněním. Většinou je to poranění kůže, poranění ocasu , jeho zlomení nebo amputace apod. Také poranění tlamky či zlomení čelisti patří k možným poraněním.

Některá z těchto zranění mají trvalé následky.  Amputované prsty již pochopitelně nenarostou, ale pokud bychom místo neošetřili antiseptickým prostředkem, mohlo by dojít k zánětu, který by pokračoval nekrózou dalších prstů nebo dokonce celé končetiny. Použijeme například septonex, genciánovou violeť, jodisol apod.

U agam je regenerace amputovaného ocasu velmi nedokonalá, spíše žádná. Většinou se poraněné místo jen zacelí, výjimečně naroste malý regenerát ve tvaru malé bulky. S tím se musíme smířit, agamu to na životních projevech nijak nepoškodí.

Poranění kůže nebývá nijak významné, neboť je pevná a nesouměřitelná například s pokožkou gekonů.

Vážnější problém z popisovaných úrazů je zlomenina čelistní kosti, především ve spodní čelisti. Stává se to celkem zřídka, například při násilném krmení, nebo šarvátce dospělých zvířat.

Tady se nemůžeme spoléhat na vlastní síly, protože tato zlomenina se špatně sama léčí, a i když samovolně sroste, výsledek bývá defektní. Musíme navštívit veterináře, který podle rentgenového snímku zvolí léčbu s možností fixace kosti.

Jak jsme již uvedli, zajímavé chování u těchto agam můžeme pozorovat při společném chovu většího množství kusů. Jestliže některá z nich začne okousávat svým sourozencům konečky ocásků nebi prsty končetin, stane se tento zlozvyk stálým a je velmi pravděpodobné, že se jej už nezbaví. Navíc může být odpozorován dalšími jedinci, kteří se ho tak mohou naučit.

Infekční onemocnění:

Nejčastější infekce způsobuje patogenní druhy bakterií. Převážně se tak stane druhotné, kdy po prvotním zranění dojde k namnožení bakterií a vzniku hnisavého ložiska. Typickým je hnisavý zánět tlamky. Jestliže se nám podaří infekci podchytit zavčas, můžeme onemocnění vyléčit celkem bez problémů.

U vousatých agam jsme se také mohli setkat s bakteriálním zánětem kůže, který vytvářel napřed puchýřky a potom velké hnisavé abscesy. Vyskytoval se především u jedinců, kteří pobývali v příliš vlhkém prostředí. Bylo nutné odstranit ložiska nemoci až na zdravou tkáň. Vždy to byla větší plocha o několika čtverečních centimetrech. Místo se muselo desinfikovat a ošetřit antibiotiky a současně umístit do suchého a teplého prostředí. Hojení bylo dlouhodobé a jizvy zůstaly dobře viditelné. Protože je nutné k léčbě použít antibiotické medikamenty, musíme navštívit veterináře. I odstranění ložiska a nekrotické tkáně by měla být práce veterinárního lékaře, abychom se nedostali so rozporu se zákonem proti týrání zvířat.

Při komplikovanější infekci (například zápal plic apod.) postupujeme obdobně. U agam k této nákaze může snadno dojít při společném umístění s nemocnými importovanými zvířaty. Musíme tedy dbát na řádné karanténě.

Parazité:

Parazity můžeme rozdělit na vnější  (ektoparazity) a vnitřní (endoparazity).

Nejznámější ektoparazité jsou různé druhy roztočů, kteří se přisají na kůži za šupiny a živí se krví svého hostitele. Původ těchto příživníků můžeme hledat v zavlečení z jiného terária nebo chovu od původního majitele, neboť z přírody se k nám agamy nedostanou. Objevíme je i pouhým okem, jejich zbarvení je nejčastěji černé nebo červené. Pokud je invaze roztočů velká, můžeme si všimnout odstávajících, jakoby zježených šupin. Nejlépe uděláme, když agamám pořádně prohlédneme kůži v oblasti krku, kde by se mohli roztoči nejvíce přichytávat pod šupiny ve volné kožní řase nebo kolem očí. Jejich likvidace spočívá především v použití chemického antiparazitiva přiměřené koncentrace (Frontline) a podobných preparátů. Roztoče kolem očí je třeba často odstraňovat mechanicky pomocí pinzety.

Na zvířatech ale můžeme najít i jiné druhy roztočů. Které žijí v substrátu a při určité vlhkosti by se mohly přemnožovat. Tyto druhy plazy nenapadají, ale při vyšší invazi je můžou obtěžovat.

Mezi tzv. endoparazity patří celá škála živočichů. Od prvoků, přes kokcidie, až po roupy, hlísty nebo tasemnice. Příznaky můžeme pozorovat na konzistenci  a zbarvení trusu, atypickém tloustnutí nebo hubnutí. Důležité je provést důkladný rozbor trusu, abychom mohli nasadit správnou léčbu. Spolupráce s veterinářem je zde na místě. Pokud zanedbáme léčbu některých endoparazitů, vede to až k úmrtí chovaného zvířete.

Fyziologické poruchy:

-uvedeme si několik nejrozšířenějších

Zadržená vejce

K zadržení vajec dochází u středně velkých ještěrů méně, ale je to nebezpečný problém. U agam vousatých jsem se s tímto případem nesetkala, ale poznala jsem například u stejně velkých leguánů pustinných, kteří mají mimochodem také významnou rostlinnou složku v potravě. Samice neustále hrabala v teráriu a hledala místo pro snůšku. Nakonec snůšku neodložila, začala chřadnout a nakonec uhynula. Ukázalo se, že problém byl v nezkušenosti  s chovem těchto ještěrů. Samice potřebovala pevnou skrýš a samotný písek, který měl vhodnou vlhkost, jí nestačil.

Výhřez kloaky

S výhřezem kloaky  jsem se u těchto zvířat zatím nesetkala. Příčinou bývá velké tlačení zvířete ( snůška, vyměšování) nebo nevyvážená potrava. Na první pohled vidíme zduřelou růžovou vnitřní část kloaky, který se nemůže sama zatáhnout přes kloakální otvor. Pokud na to přijdeme všas, postačí mnohdy namazat výhřez mastným krémem, nejlépe vazelínou. To postačí, aby se sám zatáhnul. Když si toho ale včas nevšimneme, může být zduření příliš velké nebo dokonce dochází již k nekróze. Ta je spojena se sepsí, otravou krve a nezbytná je tedy okamžitá amputace. V obou těchto případech je nutná návštěva veterináře, sami nejsme schopni pomoci.

Výhřez a následné přiškrcení hemipenisu

U samců se můžeme setkat s podobným problémem, jde o výhřez a následné přiškrcení jednoho z hemipenisů. Dochází k tomu po páření, kdy jeden hemipenis zůstane vystrčený. Pokud to netrvá příliš dlouho, ale řádově jen v minutách, nemusíme si toho všímat. Pokud by tomu tak bylo déle budeme postupovat podobně jako u předešlé poruchy a použijeme vazelínu. Může se stát, že na zvířata nevidíme denně a vyhřezlý penis zaschne a odumře. Nic vážného se neděje, veterinář tento zbytek odstraní a ranku zašije. A samec má ještě jeden, který k chovu plně postačuje.

Porucha centrálního nervového systému

Známá je porucha centrálního nervového systému, kdy se jedinec překlápí jakoby hlavou na záda, až případně přepadne. Zatím nevím o případu, že by se takto nemocné zvíře podařilo vyléčit. Poškození mozku bude zřejmě trvalé.

Dna

Můžeme vzpomenou ještě jednu poruchu, kterou je onemocnění zvané dna. Vzniká kombinací nevyváženého přísunu bílkovin, malého množství přijímané vody – dehydratace a případného podchlazení. Důsledkem je selhání ledvin. Kyselina močová se ukládá v různých částech těla, vznikají otoky kloubů i otok kolem páteře. Při těchto projevech je na záchranu zvířete již pozdě, potíže můžeme jen přechodně zmírnit. U všežravých zvířat, jakým agama vousatá je, máme ale možnost nabízet velmi pestrou stravu a této nemoci předcházet.

Nevhodná péče

Tato kapitola bude asi pro agamy vousaté velmi důležitá, protože se jejich chovu věnuje celá řada úplných začátečníků mezi chovateli, kteří velmi často disponují jen chatrnými znalostmi z biologie tohoto druhu. Abychom jim nekřivdili, naprostá většina se snaží tato mezery ve vědění rychle zacelit.

Jako nevhodnou péči označujeme špatné podmínky chovu zvířat (příslušné sucho, přílišná vlhkost, vysoká teplota, nízká teplota, přímý sluneční osvit na sklo terária, příliš malá nádrž apod.). Vlivem těchto negativních faktorů je omezen růst zvířat, projevují se možné deformace, dochází k onemocnění, dokonce i k týrání zvířat.

Křivice

Nevhodné krmení nejčastěji vede ke křivici (rachitis) případně k avitaminózám. Často je nevhodná péče prvním krokem k fyziologickým poruchám, například špatnému svlékání, kdy stará kůže zůstává přischnutá na těle. Může to být následkem nedostatku vitamínu B, ale také to může být spojeno s nevhodnou vlhkostí apod.

Stresové situace

U malých agam se můžeme setkat také se stresem. Pokud nejsou v dobré kondici, můžeme při manipulaci v ruce pozorovat třes. Dochází ke změně krevního obrazu. Třes často přechází ve strnutí a končí úhynem.

Problém mohou způsobit i průhledné boční stěny vedle terárií s jinými plazy. U agam jsou to především varani nebo větší hadi, nebo umístění terárií s takovými chovanci naproti sobě. Zvíře reaguje ochranným nebo obranným chováním a je v permanentní stresové situaci.

Dalším vypozorovaným jevem je dědičný přenos některých defektů. 

Péče o přestárlá zvířata

I když nám agama vousatá může dělat potěšení řadu let, přijde její čas a začne stárnout. Její chování se začne měnit, reflexy se stanou pomalejší, k tomu se může přidat i pomalejší pohyb. Někdy je částečně apatická k potravě.

Takové zvíře z chovu určitě vyřadíme. To ale neznamená, že bychom se jej museli zbavit. Dáme ho do menšího terária a necháme jej poslední měsíce v klidu dožít.


VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg