Úvodní stránka » Agama kočičínská

Agama kočičinská

(Physignathus cocincinus)

 


 

Třída:

Plazi (Reptilia)

Řád:

Šupinatí (Squamata)

Čeleď:

Agamovití (Agamidae)

Druh:

Agama kočičinská (Physignathus cocincinus)

Výskyt:

Indie, Vietman, Čína, Thajsko

Velikost:

Maximálně 1m

Hmotnost:

Samec až 500g

Rozmnožování:

8-12 vajec, inkubace 60-100 dnů

Potrava:

Cvrčci, sarančata, mouční červi atd.

Úvod: možná tohoto krásného mohutného ještěra znáte pod názvem agama vodní, ale to je špatný ekvivalent, který označuje gamu Physignathus lesueurii pocházející z Austrálie. Proto je vhodné držet se latinských názvů.

Výskyt: Physignathus cocincinus ( agama kočinčinská ) obývá asijské pralesy v Indii, Vietnamu, Číně, Thajsku. V přírodě žijí převážně na větvích nad vodními toky, do kterých se v nebezpečí vrhají. Umí výborně plavat. Jsou to společenské agamy a tak žijí ve větších skupinách.

Vzhled: mláďata agam kočičinských vypadají velmi bizardně. Mají velkou zakulacenou hlavu a tělíčko hubené, oproti hlavě malé. Ocas je dvakrát delší jak tělo. Končetiny jsou dlouhé s prsty uzpůsobenými k rychlému a obratnému lezení. Barva mláďat je tmavě zelená s příčnými světlejšími pruhy. Jak agama kočinčinská roste její hlava se protahuje a začíná se rýsovat výrazný „čumák". Barva se mění v brčálově zelenou a světlé pruhy se ztrácejí. Na hřbetě a hlavě začíná růst hřeben. Nyní nastává čas, kdy již můžeme začít rozeznávat pohlaví. Samcům roste dále hřeben na hřbetě, kdežto u samic zůstávají jen mírné rohovité výrůstky. Samci dorůstají až 1 metru, kdežto samice málokdy přesáhnou 70 cm. Váha dospělých samců je až 500g.

Chov: Je lepší chovat skupinu o jednom samci a dvouch samicích. Akvaterárium 150x100x100 cm (dxšxv)s velkou vodní plochou a stále čistou vodou. Potřebujete výkonný vnější průtokový akvarijní filtr. Použijte také silné větve na šplhání, ještěři rádi leží na větvi nad vodou. Na tomto místě jim umožněte slunění. Je dobré, když má každé zvíře svůj tepelný zdroj. Prostor doplňte rostlinama se silnýma listama z pralesů jihovýchodní Asie. Denní teplota 25 - 35°C v noci pak 20 - 25°C, vlhkost vzduchu 80 - 90 %. 

Potrava:  Podávejte cvrčky, žížaly, sarančata, moučné červy, zophobasy, šváby , sladkovodní ryby, mláďata potkanů, myší, mláďata křečků, larvy zlatohlávků rodu Pachnod. Někteří ještěři přijímají listy, měkké ovoce, strouhanou mrkev a rýži. 

Manipulace:  Agama Kočičínská není příliš klidné zvíře. Snažte se zvířata navyknout na lidský dotek, naučte je postupně přijímat potravu z ruky (z pinzety)a taky je na ruce pochovejte. Později se Vám to vyplatí. Ovšem nic se nemá přehánět, nezapomínejte, že ještěr není pes.

Zdravotní problematika:  Kořist posypejte vitamínovým přípravkem.  Dbejte na dostatečný přísun vápníku pro správný vývoj kostry a používejte žárovku (nebo žářivku) s plným spektrem denního světla, které zajišťuje záření UV-A (podporuje vyživovací procesy plazů). Ultrafialové záření se dělí do dvou tipů UV-A a UV-B. UV-A záření (315-400 nanometrů) je důležité pro tvorbu pigmentu v kůži a UV-B (280-315 nanometrů) ovlivňuje metabolismus vápníku v těle ještěra.

Určení pohlaví:  Samec je větší a silnější, má ztlustěný kořen ocasu a větší femorální póry. 

Rozlišení pohlaví : Rozlišení pohlaví není jednoduchá záležitost, pokud chcete vědět, zda jste majteli samce či samice, doporučuji navštívit veterináře pro určení pohlaví. Veterinář zvíře vyšetří sondou a s vysokou pravděpodobností Vám sdělí pohlaví jedince. Určit pohlaví u Agam Kočičínských není jednoduché. A proto se může občas stát, že i veterinář Vám řekne, že na rozlišení pohlaví, by bylo dobré počkat až na dobu, kdy se Agamy páří (mezi 2 - 3 rokem), pak lze pohlaví určit na 100%.

Od dosažení jednoho roku má sameček větší hřbetní a ocasní hřeben, větší a silnější hlavu i tělo, ztluštěný kořen ocasu, větší femerální póry a větší modrožlutou krční kapsu.

Pokud jste se rozhodli pořídit si více exemplářů,  tj. pokud chcete vytvořit skupinu o jednom samci a dvou samicích, či jednom samci a více než dvou samicích. Doporučuji koupit  víc exemplářů než máte původně v úmyslu, aby jste meli jistotu, že alespoň jeden z nich bude samec..


VYRÁBÍME ZE VŠECH ODSTÍNU

LAMINO-TŘÍSKOVÝCH DESEK 

OD FIREM:

-

-

-

                     _


ROSÍCÍ ZAŘÍZENÍ TRZ100

SLEVA  - 30%

trzkrabice.jpg